„Vehetek akármilyen üres teret, és azt mondhatom rá: csupasz színpad. Valaki keresztülmegy ezen az üres téren, valaki más pedig figyeli; mindössze ennyi kell ahhoz, hogy színház keletkezzék.”
(Peter Brook: Üres tér)
Üres Tér Társulat
Társulatunk pécsi alkotó fiatalok csoportja 2004. óta. Nevünket az angol, nagy múltú színházi rendező, Peter Brook alapműve után választottuk. Egy használaton kívüli laktanyában van a műhelyünk, amit saját kezűleg alakítottunk ki.
Célunk új színházi eszközök és formák kipróbálása, a tér életre keltése a színészi jelenléttel és a közös munkából születő rituális varázzsal.
Előadásaink:
2004/2005: Tasnádi István – Phaidra
2005/2006: Tasnádi István – Közellenség
2006/2007: Üzenetek a palackban (saját kreáció)
2006/2007: Tamási Áron - Énekes madár
2007. március: Performanszok a Víz Világnapjára
2007/2008: Egressy Zoltán: Baleset
Bázisprogram:
Ebben az évben felrúgjuk a megszokott formákat. Az egy vezető köré épített, előadás-központú munka helyett inkább egy vándor-munkaformát választunk. Nem állandó előadásra készülünk egész évben, hanem elhagyatott épületeket járva performanszokat, installációkat, land artokat hozunk létre site specific alapon. Sok új emberrel, tevékeny alkotóval szeretnénk megismerkedni, együtt dolgozni!!!
Célok:
1. használjuk a „használhatatlant” (helyszínek, eszközök):
ami adott: egy üresen álló tér, alkotni vágyó fiatalok, ötletek, fantázia, energia.
Szeretnénk pár hetes műhelymunkákat létrehozni a pécsi és Pécs környéki üresen álló épületekben. Meg akarjuk mutatni, hogyan lehet életre kelteni ezeket a tereket, új értelmezéseket adni nekik, valamint azt, hogy színház bárhol létrejöhet, nem kell hozzá a megszokott kőszínházi környezet.
A munkafolyamat alatt az alkotók fantáziáját, ötleteit megmozgatják, táplálják ezek a helyek. Olyan tevékeny emberek kapnak majd itt lehetőséget, akik nem tudják hol megvalósítani elképzeléseiket.
Az itt megszületett produkciók helyszínről helyszínre változhatnak, alakulhatnak.
2. eltöröljük a határokat (művészeti ágak):
szeretnénk kifürkészni, hogyan lehet együtt dolgozni más művészeti ágakkal, hogyan lehet összművészeti produkciót létrehozni, ahol az alkotótáborok végére nem különálló produkciók jönnek létre, hanem a különböző művészeti ágak szervesen működnek együtt, kiegészítik egymás alkotásait.
3. megfogjuk az embereket (interakció):
az „előadásokban” a néző és az alkotó közti interakcióra törekszünk. Fontosnak tartjuk az emberi jelenlétet, mindig keressük az új kifejezőeszközöket: hogyan lehet egymás produkcióját erősíteni, kiegészíteni?
4. találkozunk a többiekkel (találkozási pont):
végre együtt dolgozhat a pécsi underground kult élet, itt a platform hozzá!!!
Személyes tapasztalat alapján mondom, hogy mi, kultúrával foglalkozó fiatalok, sokat beszéltünk már itt Pécsett az együttműködésről (önszervezetten vagy hivatalos formában), de én úgy érzem, hogy mindig megrekedtünk egy szinten, a cselekvésig pedig sosem jutottunk el. Most megpróbálunk teremteni egy lehetőséget, egy olyan önszerveződő kört, ahol a közös pontot nem egy hely jelenti, hanem a közös munka, cselekvés. Itt találkozhatnak, ismerkedhetnek az alkotók, alkotóműhelyek.
Reméljük, hogy később nemcsak a pécsi körökből lesznek itt emberek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése